top of page

İSTANBUL | BEYLİKDÜZÜ

LİV

MARINE

KONUT

LİV YAPI

2019 | 24.700 m²

FOTOĞRAFLAR: ALT-KAT MİMARİ FOTOĞRAF

Proje alanı İstanbul’un batısında kalan Beylikdüzü ilçesinin sahil kısmında, Beylikdüzü Marina’ya yakın bir konumda bulunmaktadır. Bölge yakın geçmişte İstanbul’un sayfiye semtlerinden biri olmakla birlikte 2-3 katlı müstakil yapılardan kuruludur. Bir yapı adası olarak ele alınan parsel içerisindeki park alanı terki ile birlikte L formlu bir alana dönüşmüştür.

 

İlk yerleşim kararları, içerisinde 4 bağımsız bölümü barındıran aynı kütleye sahip blokların L formun ortasında bir boşluk ve meydan bırakacak şekilde kotlara oturmasıyla verilmiştir. Sonrasında farklı konut tipolojilerinin geliştirilmesiyle, kütlelerin araziyi üst kottan sarması ve 3 ana platform üzerinde oluşumu ile tamamlanmıştır. Konutların çevrelediği sadece yaya sirkülasyonuna açılmış meydan, konutlara ve sosyal tesise erişimi sağlamakta ve topografyadaki kot farkına cevap verecek şekilde daralan sokak kısmına bir rampa ile bağlanmaktadır. Meydan aynı zamanda alt katında bulunan sosyal tesis alanına erişimi sağlamak adına şeffaf bir kütleyi içerisinde barındırmaktadır.

 

Proje toplamda 16 farklı tipte 80 bağımsız bölümden oluşmakta ve tüm birimlerin panoramik Marmara denizi manzarasından faydalanabilmeleri sağlanmıştır.

bottom of page