top of page

İSTANBUL | BEYLİKDÜZÜ

LİV

MARMARA

KONUT OFİS VE TİCARET

LİV YAPI

2019 | 58.350 m²

FOTOĞRAFLAR: ALT-KAT MİMARİ FOTOĞRAF

Proje alanı İstanbul’un Beylikdüzü ilçesinde, Ambarlı Limanı’na erişim için kullanılan Limanyolu caddesi üzerinde kat sınırlaması ve yüksek emsali bulunan bir yapı adasıdır. Arazi, güneyinde Beylikdüzü toplu konutları bölgesine erişim sağlayan Fatih Sultan Mehmet caddesi ve doğusunda hızlı araç trafiği bulunan Limanyolu caddesinin kesişiminde bulunmaktadır. Konut, ofis ve ticaret paydasında geliştirilen yoğun mimari program ihtiyaç duyulan fiziksel mekanları blok bazında karşılayamadığından aynı zamanda çeperde gelişip kentin dezavantajlarına izolasyon sağlayacak kamusal bir meydan yaratma fikri ile monoblok bir kitle yerleşimine karar verilmiştir.

 

Arazinin hemen önünde bulunan Ambarlı atık su, Eüaş Doğalgaz, Teaş ve Tedaş gibi teknik hizmet santralleri oluşturduğu büyük boşluk sebebiyle, arazi önü kapanmayacak ve zemin kat hizasından itibaren panoramik Marmara denizi manzarasına sahip konumdadır. Tasarım süreci içerisinde konut ihtiyaçları ve değişen kullanıcıların farklılaşan talepleri göz önünde bulundurulmuş ve gerektiğinde eklenebilir, bir araya gelebilir nitelikte birim elemanlar tasarlama yaklaşımı ön planda tutulmuştur.

 

Limanyolu caddesi üzerinde yapıya bir baza gibi hizmet eden ticaret ünitelerinin üstünde ofis kısmı ve sonrasında üzerinde şekillenen konut bloğu bulunmaktadır. Konut bloğunun zemin katı, meydan tarafından girildiğinde ticari ünitelerin bulunduğu kamusal bir alandır.

Konut tipolojisi ve planlama açısından “kutu” olarak ifade edilebilecek en ufak birimlerin dışında, formun çeşitli cephe malzemeleri ve oranlar ile farklı parçalardan teşkil tek bir kütle kompozisyonu olduğu ifade edilebilir. 9 farklı tip ve 495 bağımsız bölümden oluşan konut bloğu ve 39 ticari ünite ile birlikte toplamda 539 bağımsız bölümden oluşmaktadır.

bottom of page